Historia

Zgromadzenie zostało założone 
przez Karolinę Lenferna de Laresle
18 czerwca 1850 r. w Port Louis na wyspie Mauritiuspołożonej na Oceanie Indyjskim.



Karolina pochodziła z francuskiej rodziny, jednak urodziła się już na Mauritiusie. Postanowienie o zostaniu "siostrą miłości" podjęła w dniu swojego Chrztu św., który przyjęła na własną prośbę, mając dopiero 11 lat. Sama doświadczywszy miłości Bożej we własnym  życiu, chciała ją nieść najbardziej potrzebującym. 

Zgromadzenie, poświęcone w sposób szczególny Matce Bożej, mogło zostać powołane do życia dzięki protekcji miejscowego biskupa Williama Collier OSB (1802-1890) oraz duchowemu prowadzeniu ks. Ksawerego Masuy (1813-1880), belgijskiego misjonarza, uważanego za współzałożyciela Zgromadzenia.


Oni to w zamyśle młodej Karoliny rozeznali Bożą inspirację i otoczyli młodą założycielkę swoim wsparciem. 

Po złożeniu ślubów i przyjęciu imienia zakonnego Maria Augustyna, rozpoczęła ona działalność wśród najbiedniejszych warstw maurytyjskiego społeczeństwa, roztaczając opiekę nad chorymi, opuszczonymi, ubogimi, sierotami.



Wkrótce dołączyły do niej inne młode kobiety. W ten sposób zrodziło się pierwsze autochtoniczne zgromadzenie zakonne na tamtym terenie, bardzo szybko wpisując się w duchowy i społeczny krajobraz malutkiej wyspy oraz zaznaczając w sposób istotny swoją obecność w jej historii.

W 1854 r. bp Collier zatwierdził pierwsze reguły nowej wspólnoty, a w 1882 r. konstytucje zostały ostatecznie zatwierdzone przez papieża Leona XIII.

Niestety, dzieło matki Augustyny oraz jego innowacyjny - na owe czasy i okoliczności - charakter, nie zawsze spotykało się ze zrozumieniem w kraju pochodzenia. To spowodowało, iż w 1869 r. założycielka udała się do Rzymu, aby przedstawić kontekst zaistniałego sporu oraz szukać wsparcia Stolicy Apostolskiej, co w rzeczywistości otrzymała. Wyjazd ten pozwolił także na przeniesienie do Wiecznego Miasta domu generalnego, a jednocześnie zapoczątkował ekspansyjny charakter działalności zgromadzenia: zaczęły powstawać placówki w krajach Europy.

Po latach przewlekłej choroby, matka Augustyna zmarła 28 stycznia 1900 r. w Rzymie. Po śmierci założycielki zgromadzenie rozrosło się i podjęło działalność w różnych krajach świata, kontynuując zapoczątkowane przez nią dzieło. 



1 komentarz: